gruodžio 15, 2011

Samdomas darbuotojas (employed) ar dirbantis sau (self-employed)?

Dažnai minime įvairius mokesčius ir mokesčių tvarką sau dirbantiems žmonėms (self-employed). Jie ir deklaruoti pajamas privalo, ir susimokėti laiku mokesčius, o kartais dar ir HMRC grasina baudomis už per vėlai pateiktas deklaracijas. Daugeliui žmonių nėra visiškai aišku, ar jie yra samdomi darbuotojai (employed) ar sau dirbantys darbuotojai (self-employed). Norėtųsi įnešti į šį angliškų terminų žaismą šiek tiek daugiau aiškumo.

Yra keli kriterijai, pagal kuriuos nesunku atskirti, ar darbuotojas dirba sau ar yra samdomas. Pirmas svarbus momentas - kas atlieka darbą. Sau dirbantis (self-employed) darbus atlieka pats, bet kartu ir gali samdyti už SAVUS pinigus kitus darbuotojus, kurie atliks jo darbą. Paprastai įdarbintas darbuotojas visus pavestus darbus turi padaryti pats, nebent kolegos jam padėtų, bet jokių pinigų jam mokėti nereikia, o tuo labiau samdyti iš pašalės. Kitas būdas atskirti šiuos darbuotojus yra nusistatyti, kas ir kaip deleguoja darbus. Įdarbintam darbuotojui visus darbus nusako jo vadovybė, taip pat ir darbų terminus, paaiškina, kas ir kaip turi būti padaryta. Sau dirbantis žmogus gauna tik užsakymą darbams. Kas tuos darbus darys, kokiu būdu ir kaip atliks - nebe užsakovo reikalas. Jei užsakovas ir gali priekaištauti tai tik dėl darbų atlikimo kokybės bei terminų, bet ne būdo ar darbuotojų.

Piniginis faktorius yra kitas svarbus dalykas atskiriant sau dirbančiuosius nuo įdarbintųjų. Savadarbis (self employed) rizikuoja savo pinigais. Jis samdo darbuotojus iš savo pinigų, perka reikalingas darbui priemones ir medžiagas, taip pat skaičiuoja, ar darbas jam apsimokės. Jei už darbą paprašomas fiksuotas atlyginimas, nežiūrint, kiek darbo valandų teks atidirbti, tai reiškia, kad darbuotojas irgi dirba sau. Nusamdytas žmogus aiškiai žino, kiek valandų yra jo darbo diena, o jei viršininkas paprašo pasilikti po darbo, jis gauna viršvalandžius, kurie paprastai yra didesni už nustatytų darbo valandų įkainį. Atlyginimą įdarbintas darbuotojas (employed) visada gauna reguliariai - kas savaitę arba kas mėnesį, tuo tarpu savadarbis (self-employed) - ne visada. Kartais atlyginimas gaunamas, kai darbas būna atliktas. Savadarbis taip pat turi sumokėti savais pinigais už trūkumų atliktuose darbuose pašalinimą, tuo tarpu samdytas darbuotojui tenka klaidas taisyti darbo metu arba kitu laiku, bet tai daroma darbdavio sąskaita.

Kitas įdomus skirtumas yra su kokiais žmonėmis tenka dirbti. Jei nuolatos dirbama su tais pačiais kolegomis, vienareikšmiškai tai yra įdarbinto žmogaus požymis. Savadarbis darbuotojas nuolatos dirba su skirtingais žmonėmis, jo užsakovai gali būti vis kiti, su kuriais reikia susipažinti iš naujo. Taip pat svarbus ir "popierizmo" lygis. Įdarbintas darbuotojas vieną kartą pasirašo kontraktą su darbdaviu, kuriame numato bendrines sąlygas. Sau dirbantysis kiekvieną kartą su nauju darbdaviu sudaro kontraktą dėl kiekvieno darbo su darbų bendrinėmis sąlygomis - terminai, medžiagos, priemonės ir t.t.

Ir galiausiai pagrindinis skirtumas - mokesčių mokėjimas. Savadarbis darbuotojas, jis gi yra ir verslininkas, ir gali pats būti darbdaviu, kiekvienais metais iki sausio 31 dienos privalo pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokesčius. Įdarbintam darbuotojui visus mokesčius sumoka (nebent pats darbuotojas paprašo kitaip) darbdavys, o duomenis elektroniniu būdu perduoda į HMRC, kuri iš karto žino, kiek pajamų įdarbintas (employed) darbuotojas gavo. Jokios baudos įdarbintiesiems negresia, o į savadarbių pajamų deklaracijos pateikimo vėlavimą žiūrima griežtai, nesvarbu, kad neuždirbtas neapmokestinamas minimumas arba mokėtinų mokesčių suma yra 0 svarų.

Savadarbis (self-employed) - artimiausia institucija lietuviškai individualiai įmonei, nes dirbant pagal verslo liudijimą, ar individualią veiklą samdyti kitus žmonės Lietuvoje negalima.

Kad dar paprasčiau būtų suprasti, kokios konkrečios specialybės kaip dirba, pateiksime paprastą pavyzdį:
Įdarbintieji - Employed įsidarbina per įdarbinimo agentūras, dirba fabrikuose, sandėliuose, daržuose (prie braškių, ir t.t.), ir aišku biuruose.
Savadarbiai - Self-employed dažniausiai dirba statybose (mūrininkai, staliai, dažytojai, tinkuotojai, suvirintojai ir t.t.), moterys dažnai užsiima valymo paslaugomis, dirba pas privačius klientus, vaikų prižiūrėtojomis, ir pan.

Išimčių taip pat gali būti nemažai, tačiau dažniausiai pagal specialybę galima gana tiksliai pasakyti, kaip įdarbintas yra žmogus.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...